Deskówka, szalówka, szalunek – takie określenia używane są często, aby przedstawić konstrukcję, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej na powierzchniach. W przypadku betonu architektonicznego w wersji płynnej, deskowanie jest podstawą, a odpowiednie wykonanie takiej konstrukcji sprawia, że ostateczny efekt wykończenia ścian lub posadzek jest zgodny z oczekiwaniami.

O czym należy pamiętać przed wylaniem betonu architektonicznego

Beton jako warstwa finalna stosowany był przed laty głównie do budowy mostów, zapór, czy murów ogrodzeniowych, natomiast w architekturze nowoczesnej został doceniony i odpowiednio zagospodarowany. Stanowi teraz materiał wykończeniowy, tworząc niezwykle estetyczne powierzchnie o gładkiej lub gradientowej strukturze, urzekające jednocześnie swoją prostotą. To znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa i aranżacji wnętrz.

Zanim jednak beton towarowy przyjmie swoją ostateczną formę, konieczne jest wykonanie konstrukcji, która stanowić będzie swoisty szkielet.

Deskowanie wykonywane jest w wersji:

  •  PEŁNEJ – konstrukcja szalunku całkowicie zakrywa daną powierzchnię, dlatego jest odpowiednia do betonu o rzadkiej konsystencji lub do mieszanek betonowych, które należy dodatkowo chronić przed wpływem czynników zewnętrznych, zanieczyszczeń,
  •  NIEPEŁNEJ – taka ściana szkieletowa to dodatkowe przerwy między deskowaniami, dlatego będzie odpowiednia do mieszanek o większej gęstości, na przykład z dodatkową zawartością kruszyw mineralnych i innych składników wzbogacających.

Przed rozpoczęciem prac ustalamy szczegóły, aby przygotowane przez Ciebie lub przez Twojego podwykonawcę deskowanie pozwalało niezwłocznie przystąpić do wylania betonu.

Płyty betonowe BiałystokWalory użytkowe szalunku

Gotowe deskowania i szalunki wyróżnia:

  •  wysoka wytrzymałość – zależnie od rodzaju i wielkości konstrukcji mogą to być wartości na poziomie powyżej 25 kPa; ma to istotne znaczenie, gdy metr sześcienny gotowej mieszanki betonowej waży na przykład 2,2-2,5 tony,
  •  mobilność – wersja przestawna wymaga zdemontowania konstrukcji z danej powierzchni, natomiast bez demontażu można przemieszczać deskowania przesuwne oraz ślizgowe (najczęściej przesuwane z dołu do góry),
  • różnorodność form – nowoczesne konstrukcje szalunkowe składają się z elementów dających się połączyć w całość dla uzyskania formy odpowiedniej do ścian prostych, zakrzywionych, kolumn, słupów.

Materiał wykonania szalunku pod gotowy beton

Szkielet szalunku tworzony jest z różnych materiałów konstrukcyjnych, natomiast do najpopularniejszych należą:

  • drewno – deski powinny być czyste, aby pozostałości wcześniejszych prac nie osadziły się na nowo wylanych powierzchniach belony architektonicznego,
  • sklejka wodoodporna – najczęściej w formie specjalnych płyt, odporna na działanie wilgoci, dobrze stabilizująca wylany beton dzięki swojej szczelności,
  •  stal – szalunek może występować również w wersji stalowych płyt formujących i dźwigarów lub innych elementów zależnie od producenta.

Gdy całość zostanie odpowiednio połączona i ustawiona w sposób zapewniający stabilność, można przystąpić do wypełniania całości betonem architektonicznym. Tak jak w przypadku i wszelkich innych betonowych form, tak też tutaj służymy fachową radą w kwestii doboru odpowiedniego deskowania.

Zamów dostawę betonu architektonicznego w pobliżu Białegostoku

Głównymi odbiorcami naszych dostaw są firmy budowlane oraz przedsiębiorcy wykonujący szeroko pojęte roboty drogowe, dlatego stała gotowość naszej betoniarni RAK-BUD w Księżynie jest warunkiem dobrej współpracy. Beton architektoniczny oferują już także markety budowlane, natomiast gdy potrzebujesz znacznie większej ilości tego materiału budowlanego, niż kilkulitrowe wiaderko, RAK-BUD będzie Twoim sprzymierzeńcem.