Deskówka, szalówka, szalunek – takie określenia używane są często, aby przedstawić konstrukcję, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej na powierzchniach. W przypadku betonu architektonicznego w wersji płynnej, deskowanie jest podstawą, a odpowiednie wykonanie takiej konstrukcji sprawia, że ostateczny efekt wykończenia ścian lub posadzek jest zgodny z oczekiwaniami.

O czym należy pamiętać przed wylaniem betonu architektonicznego?

Beton jako warstwa finalna stosowany był przed laty głównie do budowy mostów, zapór, czy murów ogrodzeniowych, natomiast w architekturze nowoczesnej został doceniony i odpowiednio zagospodarowany.

Stanowi teraz materiał wykończeniowy, tworząc niezwykle estetyczne powierzchnie o gładkiej lub gradientowej strukturze, urzekające jednocześnie swoją prostotą. To znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa i aranżacji wnętrz.

Sam kształt

Zanim jednak beton towarowy przyjmie swoją ostateczną formę, konieczne jest wykonanie konstrukcji, która stanowić będzie swoisty szkielet.

Deskowanie wykonywane jest w wersji:

  • PEŁNEJ – konstrukcja szalunku całkowicie zakrywa daną powierzchnię, dlatego jest odpowiednia do betonu o rzadkiej konsystencji lub do mieszanek betonowych, które należy dodatkowo chronić przed wpływem czynników zewnętrznych, zanieczyszczeń,
  • NIEPEŁNEJ – taka ściana szkieletowa to dodatkowe przerwy między deskowaniami, dlatego będzie odpowiednia do mieszanek o większej gęstości, na przykład z dodatkową zawartością kruszyw mineralnych i innych składników wzbogacających.

Przed rozpoczęciem prac ustalamy szczegóły, aby przygotowane przez Ciebie lub przez Twojego podwykonawcę deskowanie pozwalało niezwłocznie przystąpić do wylania betonu.

Płyty betonowe Białystok

Walory użytkowe szalunku

Gotowe deskowania i szalunki wyróżnia:

  • wysoka wytrzymałość – zależnie od rodzaju i wielkości konstrukcji mogą to być wartości na poziomie powyżej 25 kPa; ma to istotne znaczenie, gdy metr sześcienny gotowej mieszanki betonowej waży na przykład 2,2-2,5 tony,
  • mobilność – wersja przestawna wymaga zdemontowania konstrukcji z danej powierzchni, natomiast bez demontażu można przemieszczać deskowania przesuwne oraz ślizgowe (najczęściej przesuwane z dołu do góry),
  • różnorodność form – nowoczesne konstrukcje szalunkowe składają się z elementów dających się połączyć w całość dla uzyskania formy odpowiedniej do ścian prostych, zakrzywionych, kolumn, słupów.

Materiał wykonania szalunku pod gotowy beton

Szkielet szalunku tworzony jest z różnych materiałów konstrukcyjnych, natomiast do najpopularniejszych należą:

  • drewno – deski powinny być czyste, aby pozostałości wcześniejszych prac nie osadziły się na nowo wylanych powierzchniach belony architektonicznego,
  • sklejka wodoodporna – najczęściej w formie specjalnych płyt, odporna na działanie wilgoci, dobrze stabilizująca wylany beton dzięki swojej szczelności,
  • stal – szalunek może występować również w wersji stalowych płyt formujących i dźwigarów lub innych elementów zależnie od producenta.

Gdy całość zostanie odpowiednio połączona i ustawiona w sposób zapewniający stabilność, można przystąpić do wypełniania całości betonem architektonicznym. Tak jak w przypadku i wszelkich innych betonowych form, tak też tutaj służymy fachową radą w kwestii doboru odpowiedniego deskowania.

Zamów dostawę betonu architektonicznego w pobliżu Białegostoku

Głównymi odbiorcami naszych dostaw są firmy budowlane oraz przedsiębiorcy wykonujący szeroko pojęte roboty drogowe, dlatego stała gotowość naszej betoniarni RAK-BUD w Księżynie jest warunkiem dobrej współpracy.

Beton architektoniczny oferują już także markety budowlane, natomiast gdy potrzebujesz znacznie większej ilości tego materiału budowlanego, niż kilkulitrowe wiaderko, RAK-BUD będzie Twoim sprzymierzeńcem.