Spis treści


Beton ma niejedno oblicze. Stosuje się go do wylewania warstw podkładowych, wykonywania posadzek, czy fundamentów, albo budowy mostów. Do każdego celu używa się innej mieszanki betonowej, o specyficznych właściwościach oraz różnych cenach. Zapraszamy do lektury artykułu na temat stosunku ceny do jakości w przypadku betonu, a także jego ogólnej charakterystyki i typologii.

Klasy betonu i ich ceny

Klasy określają jakość betonu za pomocą specjalnych symboli. Poszczególne oznaczenia wyrażają wytrzymałość na ściskanie. Wyższe klasy dotyczą betonu wysokowytrzymałego, inaczej – wysokowartościowego. Produkuje się go z użyciem specjalnego cementu, a także kruszyw skalnych, dodatkowo poprawiających właściwości produktu ostatecznego.

Używany jest on do budowania fragmentów nośnych, charakteryzujących się dużą rozpiętością, a zarazem małą masą.

Normy budowlane szczegółowo regulują kwestie zastosowań konkretnych typów betonu do danych konstrukcji budowlanych.

Od metra sześciennego …

Cena metra³ betonu jest tym wyższa, im wyższa jest jego klasa.

Nie bez znaczenia przy ostatecznych kosztach jest ponadto marża, jaką nakłada producent, a także jakość domieszki stosowanej wraz z cementem do wytworzenia materiału betonowego.

Dla przykładu, ceny podawane przez betoniarnie kształtują się następująco:

  • B10 – około 200 zł za metr³,
  • B12,5 – około 220 zł za metr³,
  • B15 – około 230 zł za metr³,
  • B 25 – około 280 zł za metr³,
  • B 30 – około 300 zł za metr³.

Jeśli mowa o betonie z popularnej gruszki, do kosztów samego tworzywa doliczyć należy cenę transportu. W zależności od województw oraz konkretnych miejscowości owe ceny są różne, jednak oscylują wokół 4 zł za kilometr.

Pozostając w tematyce cen, warto również wspomnieć o kosztach zamówienia pompy do rozlewania betonu. Niektóre ekipy budowlane nie posiadają ich w swoim wyposażeniu. Należy wówczas wraz ze składaniem zamówienia na sam kompozyt podkreślić konieczność dostarczenia również takiej pompy.

Bloczki betonowe – zastosowanie, właściwości

Alternatywą do betonu, którym wylewane są fundamenty, są bloczki betonowe fundamentowe. Wytwarza się je najczęściej z betonu o klasie B15 lub B25. Prace budowlane z ich użyciem przebiegają szybko i sprawnie.

Waga bloczków jest zazwyczaj niższa niż 30 kilogramów, a układanie fundamentów czy ścian z ich pomocą nie jest trudne. Są:

  • bardzo wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne, mróz, wilgoć;
  • łatwe w użyciu – budowlańcy cenią je za regularne kształty; dzięki prostej konstrukcji idealnie do siebie przystają, są stosunkowo lekkie;
  • niepalne i ekologiczne – wpisują się we współczesne trendy dbałości o naturę;
  • wodoszczelne – nie przepuszczają wody;
  • uniwersalne w zastosowaniu – nadają się nie tylko do budowy fundamentów, ale i na przykład ścian działowych.

Przykładowa cena bloczka betonowego o wymiarach 38x24x12 cm wynosi około 4 zł. Przy zamówieniu większej ilości producenci oferują zazwyczaj możliwość negocjacji cen oraz atrakcyjne rabaty.

Jak sprawdzić betoniarnię?

Klienci RAK-BUD czasami błędnie wyobrażają sobie, że na plac budowy przyjeżdżają betoniarki, wylewają beton i po prostu odjeżdżają, bez możliwości sprawdzenia dostarczonej mieszanki. Jednak odbierając zamówienie z betoniarni nie kupujesz przysłowiowego kota w worku.

Liczne instytucje nadzoru budowlanego wraz ze swoimi laboratoriami czuwają nad tym, by mosty, budynki czy drogi tworzone były z półproduktów spełniających określone normy, certyfikowanych, z atestami.

Próbki betonu pobierane z konkretnych transportów poddawane są specjalistycznym badaniom, a także próbom wytrzymałościowym po niecałym miesiącu od dostarczenia na plac budowy. Tak jak w przypadku większość usług, również zamówienia z zakładów produkujących prefabrykaty, podlegają gwarancji, a co za tym idzie – reklamacjom.

Dobra jakość gwarancją trwałości

Dzięki dokładnie określonym normom regulującym kwestie właściwości konkretnego rodzaju betonu, w prosty sposób można porównać ceny kompozytu dostarczanego przez dostawców z różnych miast.

Warto stawiać na firmy o dobrej renomie, cieszące się wysokim zaufaniem odbiorców w regionie.

Pewny partner podczas procesu budowy zapewnia terminowe wykonywanie poszczególnych zadań, a tym samym – sprawną pracę ekip budowlanych.

Warto przeczytać: Jak zbudować fundament z bloczków


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym kierować się przy wyborze klasy betonu?

Wybór klasy betonu zależy od przewidzianego zastosowania – wytrzymałość na ściskanie jest kluczowym parametrem.

Czy cena betonu odzwierciedla jego jakość?

Tak, zazwyczaj wyższa cena oznacza lepszą jakość i wytrzymałość, ale warto też zwracać uwagę na opinie o producencie.

Jakie zastosowanie mają bloczki betonowe?

Bloczki betonowe są wszechstronne, stosowane głównie do fundamentów i ścian działowych, wyróżniają się wytrzymałością i wodoodpornością.

Jak wybrać dobrą betoniarnię?

Ważne są certyfikaty i atesty, opinie klientów oraz doświadczenie w branży – te elementy świadczą o wiarygodności dostawcy.

Dlaczego warto postawić na jakość betonu?

Dobra jakość betonu zapewnia trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, minimalizując ryzyko przyszłych problemów.