Nowoczesny design sięga często do źródeł danego surowca i tak jest również w przypadku betonu architektonicznego. Przeciętne z pozoru, szare powierzchnie trafiły do przestrzeni publicznej i z powodzeniem wypierają znane dotychczas formy wykończeniowe oraz konstrukcyjne.

Mogłoby się wydawać, że jest to jedynie warstwa pośrednia, lecz we współczesnych aranżacjach występuje jako zwieńczenie działań – stało się elegancką i stonowaną dekoracją, zgodną z trendami.

Prostota formy betonu architektonicznego w czystej postaci

Elementy w postaci odpowiednio przygotowanych gładkich i estetycznych powierzchni, wykończonych płynną mieszanką betonową, zwaną betonem architektonicznym, są odpowiednim rozwiązaniem do miejsc, gdzie pożądany jest minimalizm. Przykładem praktycznego zastosowania tej odmiany betonu są wykonane przez nas elementy konstrukcyjne i dekoracyjne białostockiego stadionu miejskiego.

Wnętrza lub ściany i konstrukcje zewnętrzne wykończone w ten sposób nie są przytłaczające, powstaje wrażenie jeszcze większej przestrzeni. Warto zatem postawić na prostotę, bez efektu przytłoczenia.

Podstawowe argumenty

Spośród argumentów, które przemawiają za wybraniem takiej formy konstruowana i wykończenia, przemawiają, poza powyższymi, również:

  • uniwersalność – stonowana, szara barwa będzie się komponować zarówno z eleganckimi detalami otoczenia, jak też z designerskimi trendami; wystarczy zmiana poszczególnych elementów, aby powstała zupełnie nowa aranżacja przy zachowaniu betonowych powierzchni,
  • trwałość – mieszanka betonowa to kruszywa wysokiej jakości, o bardzo drobnej ziarnistości, z wyselekcjonowanych surowców i dodatków poprawiających walory użytkowe; Twoje projekty po realizacji będą estetyczne oraz funkcjonalniej na dłużej,
  • higieniczność – utrzymanie czystości nie wymaga specjalnych działań, wystarczy ciepła woda i niewielka ilość łagodnego detergentu, aby odświeżyć powierzchnię bez jej uszkodzenia; podobną metodę można stosować do określonych uporczywych zabrudzeń.

Etap planowania wnętrz w dużych budynkach i obiektach to doskonały moment na wybranie betonu architektonicznego do wykończenia jednej lub wszystkich ścian oraz podłóg. Korzystnie wyglądają zarówno całe betonowe powierzchnie, jak też niektóre ich fragmenty.

Perspektywy aranżacyjne są nieograniczone, zaś materiał dostępny w korzystnej cenie.

Szerokie płyty betonowe z Białegostoku

A może betonowe powierzchnie na zewnątrz budynków?

Atutem betonu architektonicznego jest również fakt, że przy odpowiednim szalunku tworzy się z niego bardzo obszerne ściany wewnątrz różnych obiektów. Rezultat w postaci idealnej gładkości, bez porów charakterystycznych dla typowych powierzchni betonowych to zaleta, która swoją estetyką przewyższa wiele alternatywnych rozwiązań.

Trwałość poszczególnych kruszyw oraz umiejętne ich skomponowanie sprawia, że z gotowej mieszanki powstaje masa odporna na działanie czynników atmosferycznych, mrozoodporna oraz wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Można zatem połączyć korzystny wygląd i trwałość bez zbędnych kompromisów.

Ekologiczna strona betonu architektonicznego

Beton architektoniczny to rozwiązanie estetyczne, trwałe i prozdrowotne, które warto zastosować w swoim otoczeniu.

Betonowe ściany oraz konstrukcje są obecnie synonimem lekkości i finezji. Wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj mieszanki, aby stworzyć ciekawe wnętrza, elewacje oraz konstrukcje niewielkim kosztem.