Najczęściej zadawane pytania

Jak obliczyć potrzebną ilość mieszanki betonowej?

W celu obliczenia potrzebnej ilości mieszanki na wykonanie prefabrykatów betonowych zapraszamy Państwa do skorzystania z funkcjonalności naszego kalkulatora objętości.

Skąd biorą się białe wykwity na nowo ułożonej kostce brukowej?

Na powierzchni betonowych elementów brukowych mogą występować naloty wapienne zwane również wykwitami. Mają postać jasnych plam i szarych nalotów. Występowanie tych zjawisk na kostce brukowej jest związane z naturalnymi procesami zachodzącymi w dojrzewającym betonie, nie wpływają negatywnie na jego właściwości użytkowe i nie są uważane za istotne (PN-EN 1338:2005). Bezpośredni wpływ na powstawanie wykwitów wywiera wodorotlenek wapnia tworzący się w procesie hydratacji cementu. Na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych jak: śnieg i deszcz, naloty po pewnym czasie ulegają zmyciu i zanikają zupełnie.

Instytut Badawczy Dróg i Mostów (IBDIM) stwierdził, ze wykwity węglanowe stanowią problem wyłącznie estetyczny i nie powodują istotnych zmian destrukcyjnych. Badania i obserwacje wykazały, iż okres zanikania zmian trwa do ok 2 lat. Wykwity nie są wadą wyrobu nie podlegają reklamacji.

Na jakich powierzchniach najlepiej sprawdzi się brukowa odmiana kostki granitowej?

Spośród wielu proponowanych przez nas odmian kostki do układania nawierzchni, kostkę granitową warto zastosować wszędzie tam, gdzie chcecie Państwo osiągnąć ciekawy efekt wizualny. Trapezowaty kształt poszczególnych elementów sprawia, że można układać ciekawe kompozycje, na przykład łuki i koła, lecz również klasyczną wersję w linii prostej.

Tak ułożone chodniki, podjazdy i ścieżki wokół posesji mogą stanowić dyskretne tło lub wręcz przeciwnie – przyciągać uwagę gamą kolorów. Gotową gamę kolorystyczną dostarczamy zawsze zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Jaki jest cel stosowania specjalnych włókien do wyrobów betonowych?

Zastosowanie włókien stalowych, syntetycznych lub polipropylenowych do betonu poprawia szereg jego właściwości takich jak: wytrzymałość na zginanie (sprężystość) oraz ścieralność betonu. Włókna stosuje się przy wykonywaniu płyt betonowych, takich jak: podjazdy, ścieżki posadzka czy parking dla samochodów i innych wyrobów betonowych.

Dobre włókna tworzą trójwymiarowy system zbrojący, minimalizujący ryzyko powstawaniu rys i pęknięć, które mogą się zdarzyć na etapie dojrzewania betonu. Zastosowanie włókien zbrojeniowych w odpowiedniej ilości daje możliwość rezygnacji z siatek przeciwskurczowych, czyli ogranicza koszty.

Czy beton architektoniczny to dobre rozwiązanie do wnętrz obiektów?

Zaletą betonu architektonicznego jest możliwość stworzenia wyjątkowo gładkich powierzchni, które sprawdzają się przede wszystkim w dużych obiektach, na przykład w centrach handlowych, na stadionach, w urzędach. Odpowiedni sposób wylewania tej odmiany betonu przez fachowców to gwarancja efektownego wyglądu ścian.

Jak szybko mogą być montowane ogrodzenia betonowe z gotowych elementów?

Zależnie od wymiarów danej posesji, zastosowanie ogrodzeń betonowych można przedstawić na przykładzie gotowych bloczków łupanych. Ułożenie gotowych konstrukcji nie jest czasochłonne, ponieważ wszystkie elementy mają określone kształty, pasują do siebie idealnie.

Nie są wymagane dodatkowe działania, czyli bez docinania poszczególnych bloczków stworzyć można słupy gotowe do mocowania metalowych przęseł, a w wersji alternatywnej murowana jest całość ogrodzenia, co stanowi dodatkową ochronę przed wtargnięciem na posesję oraz pozwala lepiej strzec prywatności.

Jaki jest czas przydatności betonu towarowego do wbudowania?

Czas przydatności betonu towarowego do wbudowania uzależniony jest od warunków atmosferycznych (cement wiąże szybciej, kiedy jest wysoka temperatura powietrza).

Standardowo o ile strony Dostawca – Odbiorca nie ustalą inaczej, dostarczona mieszanka jest gotowa do wbudowania i zachowuje swoje właściwości przez 90 minut od czasu rozpoczęcia załadunku (czas załadunku drukowany jest na dokumencie WZ).

Na życzenie Klienta możliwe jest kontrolowane wydłużenie lub skrócenie czasu wiązania mieszanki betonowej – należy o tym poinformować RAK-BUD na etapie składania zamówienia betonu. Beton osiąga większość swojej pełnej wytrzymałości po upływie około 28 dni lub 56 dni (w temperaturze 20°C) jest to określane na dokumencie WZ.

Czy wielkość bloczków betonowych może być inna niż w standardowej ofercie?

Standardowe kształty i wymiary prefabrykatów betonowych to jedna z naszych propozycji dotyczących również poszczególnych bloczków betonowych. Są one dostępne zazwyczaj już w dniu, gdy Klient składa zamówienie i możemy je dostarczyć na plac budowy.

Niemniej jednak w ramach współpracy tworzymy również bloczki na indywidualne zamówienie, aby dana realizacja mogła powstać według przygotowanego wcześniej planu zagospodarowania terenu. Do takich prefabrykatów stosowana jest optymalna mieszanka o odpowiedniej trwałości w formie gotowych elementów.

Jaki jest czas realizacji zamówienia na bloczki fundamentowe?

W przypadku zamówienia wyrobów z katalogu firmowego, zdecydowana większość jest dostępna „od ręki”. W każdej innej sytuacji czas realizacji zamówienia to około 10 dni roboczych. Jest to spowodowane koniecznością uzyskania przez prefabrykaty wytrzymałości transportowej.

Dotyczy to na przykład bloczków fundamentowych.

W jakim celu wibruje się beton?

Mieszankę betonową wibruje się w celu usunięcia porów powietrza, struktura betonu staje się szczelna co przekłada się na osiągnięcie wymaganych parametrów wytrzymałościowych. Wibrowanie pozwala szczelnie i całkowicie wypełnić formę (beton bloki, inne prefabrykaty) lub deskowanie elementu. Dzięki wibracji beton wolniej ulega degradacji i jest trwalszy.