Spis treści


Fundamenty budowane z bloczków betonowych to dziś powszechnie stosowane rozwiązania. Na fakt, iż coraz częściej wykorzystują je ekipy budowlane w Polsce, Europie oraz na całym świecie, wpływ ma szereg właściwości praktycznych. Jakich? Zapraszamy do lektury.

Cechy bloczków betonowych

Bloczki betonowe to materiał uniwersalny, używany do stawiania fundamentów budynków o różnorodnym przeznaczeniu. Sprawdzają się w przypadku budownictwa deweloperskiego, na przykład wielokondygnacyjnych bloków, jak i budownictwa jednorodzinnego, czyli klasycznych domów.

Do ich zalet należy ponadto:

  • termoizolacyjność – bardzo dobrze izolują wnętrza budynków, zapobiegają przedostawaniu się chłodnego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń wewnętrznych, co z kolei pozwala zoptymalizować budżet na ogrzewanie mieszkania czy domu;
  • łatwość montażu – dzięki równym powierzchniom poszczególne bloczki bardzo dobrze do siebie przystają; wpływa to na prostotę procesu stawiania fundamentów, które swoim wyglądem przypominają cegły; stosowanie bloczków nie wymaga deskowania, czyli tworzenia drewnianej konstrukcji, zalewanej następnie betonem; pominięcie owego etapu tworzenia fundamentów skraca czas budowy i znacznie go upraszcza;
  • wytrzymałość – w takim samym stopniu jak beton są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, mróz, deszcz, promienie słoneczne, grad; niestraszna im wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia, czy zarysowania; tworzone są z cementu o znakomitych parametrach, a to przekłada się na wysoką jakość elementów składowych fundamentu; dzięki nim cała konstrukcja budynku jest długowieczna oraz solidna.

Należy odróżnić bloczki betonowe fundamentowe od bloczków zalewowych. W niniejszym artykule interesują nas te pierwsze. Drugi wspomniany rodzaj elementów fundamentowych jest w środku pusty, toteż po stworzeniu konstrukcji pokrywa się ją betonem. To rozwiązanie nieco bardziej czasochłonne, wymagające większej uwagi oraz precyzji, toteż mniej chętnie stosowane w budownictwie.

Fundament z bloczków – na co zwrócić uwagę?

Budowanie fundamentów z bloczków betonowych jest znacznie prostsze niż wykonywanie wylewki betonowej.

Podczas stawiania fundamentów z bloczków warto pamiętać o tym, że:

  1. Wykop pod fundament powinien być odpowiednio zabezpieczony.
    Wykop zgodny z obrysem budynku należy rozpocząć od pozbycia się wierzchniej warstwy ziemi oraz wykopania szerokiego na 1 metr tunelu wokół konturów. W zależności od wyliczeń projektowych określa się głębokość wykopu. Szerokość jego dna oscyluje wokół 1,5 metra. Do zabezpieczenia zagłębień przed osuwaniem się piachu wykorzystuje się deskowania, czy też szalunki z metalu.
  2. Projekt domu powinien uwzględniać rodzaj fundamentów.
    Na podstawie badania geotechnicznego można określić właściwości gruntu, które mają spore znaczenie dla ostatecznej konstrukcji podstawy budynku. By fundament dobrze radził sobie z nierównym osiadaniem gruntu oraz stanowił solidną bazę, na której stoi dom, ekipa projektowa oraz później – budowlana, musi wziąć pod uwagę na przykład poziom wody gruntowej, nacisk ścian nadziemia bądź też fakt, czy budynek będzie podpiwniczony.
  3. Należy obliczyć ilość potrzebnych bloczków betonowych.
    Wytyczne wyszczególnione w projekcie w łatwy sposób pozwalają przekalkulować ilość materiałów betonowych niezbędnych do budowy fundamentów. Wpływ na ostateczne wyliczenia ma między innymi ich rozmiar, waga, sposób murowania, ilość warstw układanych na murze.
  4. Izolacja termiczna znacznie poprawia właściwości termoizolacyjne fundamentów.
    By ciepło z budynku nie przedostawało się do gruntu, warto zastosować specjalistyczny styropian, produkowany głównie do zastosowań pod powierzchnią ziemi. Fachowcy polecają ponadto polistyren ekstrudowany – to świetne tworzywo izolujące.
  5. Do budowy fundamentów niezbędna jest zaprawa cementowa.
    Część wykonawców zamiast zaprawy wybiera specjalistyczne kleje. To także dobre rozwiązanie.
    Przy zastosowaniu wszystkich istotnych wskazówek, podpora budynku z bloczków betonowych będzie trwała i solidna.

Nowoczesne rozwiązania dla branży budowlanej

Fundamenty muszą być dokładnie zaprojektowane oraz wykonane z najwyższą starannością. Bardzo trudno bowiem poprawić ewentualne błędy występujące na którymkolwiek z etapów powstawania podstawy budynku.

Stosowanie bloczków betonowych znacznie ułatwia cały proces, skraca go i do minimum ogranicza prawdopodobieństwo pomyłek.

O szczegółach warto porozmawiać z doradcami z Rak-Bud.

Warto przeczytać: Ile zmieścimy bloczków fundamentowych na palecie?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak dobrać bloczki do rodzaju budynku?

Wybór bloczków zależy od typu budynku i jego potrzeb. Ważne jest zwrócenie uwagi na właściwości termoizolacyjne i wytrzymałość materiału.

Jakie są zalety używania bloczków betonowych?

Bloczki oferują dobrą izolację termiczną, są łatwe w montażu i wytrzymałe na warunki atmosferyczne.

Na co zwrócić uwagę przy budowie fundamentu?

Kluczowe jest właściwe zabezpieczenie wykopu, dostosowanie projektu domu do rodzaju fundamentów i obliczenie potrzebnej ilości materiału.

Jak zapewnić dobrą izolację termiczną fundamentów?

Warto użyć specjalistycznego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego, co zapobiega ucieczce ciepła do gruntu.

Czy warto inwestować w bloczki betonowe?

Tak, ze względu na ich trwałość, łatwość montażu oraz właściwości termoizolacyjne, inwestycja w bloczki betonowe jest korzystna.