Prefabrykanty w postaci bloczków betonowych cieszą się stałą popularnością wśród ekip budowlanych. Murowanie fundamentów czy ścian z ich użyciem jest proste i efektywne. Sprawdź, jakie są pozostałe zalety takich elementów kompozytowych.

Bloczki betonowe – ile ważą?

Waga poszczególnego bloczka zależy w głównej mierze od jego rozmiaru.

Wyszczególniamy między innymi bloczki o wadze:

 • 29 kg oraz wymiarach 38x24x14;
 • 25 kg oraz wymiarach 38x24x12;
 • 18 kg oraz wymiarach 24x24x14;
 • 15 kg oraz wymiarach 24x24x12;
 • 9 kg oraz wymiarach 12x24x14.

Warto zaznaczyć, że betoniarnie oferują również inne, dostosowane do indywidualnych projektów betonowych urbanistycznego, kształty bloczków. Podczas tworzenia elementów kompozytowych w niestandardowych rozmiarach, zmienić się może również ich ciężar.

Nowoczesne przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem betonu proponują indywidualne, tworzone za zamówienie produkty, by w pełni odpowiadać na zapotrzebowanie firm budowlanych czy developerów.

Charakterystyka bloczków

Do zalet opisywanych w niniejszym artykule elementów budowlanych należą poniższe cechy.

 • 1. Wytrzymałość

Są odporne na ściskanie, stanowią znakomity budulec różnorodnych konstrukcji budowlanych, chociażby fundamentów. Niezależnie od warunków atmosferycznych charakteryzują się stabilnością oraz solidnością.

 • 2. Łatwość tworzenia elementów konstrukcyjnych

Równość powierzchni oraz dokładne wymiary odpowiadające tym podanym w konkretnym projekcie sprawiają, że z użyciem bloczków betonowych bardzo szybko oraz bezproblemowo prowadzi się wszelkiego typu prace budowlane.

 • 3. Ekologiczność

Wykonane z naturalnych materiałów, a ponadto wyróżniające się właściwościami termoizolacyjnymi bloczki pozwalają tworzyć budynki energooszczędne, a tym samym zmniejszać pobór energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe.

 • 4. Niepalność

Są to prefabrykaty, które nie ulegają spalaniu.

 • 5. Wodoszczelność

Dzięki nieprzepuszczaniu wilgoci oraz wody znakomicie sprawują się w różnych, nawet tych mniej sprzyjających, warunkach budowy.

 • 6. Uniwersalność

Świetnie sprawdzają się zarówno podczas budowy fundamentów, jak i ścian działowych, czy ogrodzeń betonowych.

Szerokie zastosowanie bloczków betonowych w branży budowlanej oraz ich pozytywne właściwości sprawiają, że są to kompozyty coraz częściej stosowane zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Jeśli nie bloczki, to beton

Większość placów budowy nie obchodzi się jednak bez klasycznego betonu.

Specjalnym betonowozem jest on dostarczany z zakładu produkcyjnego pod wskazany adres. Podczas zamawiania usługi transportu warto zwrócić uwagę na pojemność gruszki betonowozu, dostępność układu zasypowego czy szybkość rozładowywania wozu. Mieszalnik betoniarki pracuje nieustannie, co zapewnia najlepsze parametry kompozytu.

Jakość wozu, którym produkt przyjeżdża na plac budowy ma istotne znaczenie dla ostatecznych właściwości betonu wylewanego w konkretne miejsce.

Nowoczesne przedsiębiorstwa oferują ponadto możliwość wynajmu specjalnej pompy do wylewania betonu. Tego typu pompy sprawiają, że na przykład wylewanie fundamentów jest mniej czasochłonne.

Dopuszczalne normy

Współczesne normy określają szereg właściwości, którymi powinien charakteryzować się beton przeznaczony do różnych celów. Liczne instytucje kontrolne z organami nadzoru budowlanego na czele nieustannie czuwają nad jakością materiałów, z których tworzy się elementy nośne obiektów, warstwy podkładowe, posadzki.

Wyróżniamy między innymi następujące rodzaje betonu:

 • podkładowy – stanowi warstwę fundamentów między gruntem a betonem konstrukcyjnym;
 • konstrukcyjny – służy do tworzenia elementów nośnych budynków i innych obiektów;
 • drogowo-mostowy – sprawdza się w przypadku intensywnie eksploatowanych obiektów, na przykład dróg lub mostów.

Prócz wyżej wymienionych typów istnieje szereg innych odmian, a renomowane betoniarnie, w tym również Rak-Bud Białystok, oferują szeroką gamę wyrobów z betonu.

Jakość i solidność prefabrykatów betonowych

Wykonane z odpowiednich klas betonu bloczki betonowe stanowią ważny element na każdym placu budowy. Dzięki nim czas potrzebny na stworzenie fundamentów czy ścian fundamentowych znacznie się skraca, a co za tym idzie, obniżane są koszty całego procesu stawiania budynku.

Warto więc wybrać innowacyjne, a zarazem sprawdzone rozwiązania branżowe.