Spis treści
- Bloczki betonowe – ile ważą?
- Charakterystyka bloczków
- Jeśli nie bloczki, to beton
- Dopuszczalne normy
- Jakość i solidność prefabrykatów betonowych
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Prefabrykanty w postaci bloczków betonowych cieszą się stałą popularnością wśród ekip budowlanych. Murowanie fundamentów czy ścian z ich użyciem jest proste i efektywne. Sprawdź, jakie są pozostałe zalety takich elementów kompozytowych.
Bloczki betonowe – ile ważą?
Waga poszczególnego bloczka zależy w głównej mierze od jego rozmiaru.
Wyszczególniamy między innymi bloczki o wadze:
- 29 kg oraz wymiarach 38x24x14;
- 25 kg oraz wymiarach 38x24x12;
- 18 kg oraz wymiarach 24x24x14;
- 15 kg oraz wymiarach 24x24x12;
- 9 kg oraz wymiarach 12x24x14.
Warto zaznaczyć, że betoniarnie oferują również inne, dostosowane do indywidualnych projektów betonowych urbanistycznego, kształty bloczków. Podczas tworzenia elementów kompozytowych w niestandardowych rozmiarach, zmienić się może również ich ciężar.
Nowoczesne przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem betonu proponują indywidualne, tworzone za zamówienie produkty, by w pełni odpowiadać na zapotrzebowanie firm budowlanych czy developerów.
Charakterystyka bloczków
Do zalet opisywanych w niniejszym artykule elementów budowlanych należą poniższe cechy.
- 1. Wytrzymałość
Są odporne na ściskanie, stanowią znakomity budulec różnorodnych konstrukcji budowlanych, chociażby fundamentów. Niezależnie od warunków atmosferycznych charakteryzują się stabilnością oraz solidnością.
- 2. Łatwość tworzenia elementów konstrukcyjnych
Równość powierzchni oraz dokładne wymiary odpowiadające tym podanym w konkretnym projekcie sprawiają, że z użyciem bloczków betonowych bardzo szybko oraz bezproblemowo prowadzi się wszelkiego typu prace budowlane.
- 3. Ekologiczność
Wykonane z naturalnych materiałów, a ponadto wyróżniające się właściwościami termoizolacyjnymi bloczki pozwalają tworzyć budynki energooszczędne, a tym samym zmniejszać pobór energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe.
- 4. Niepalność
Są to prefabrykaty, które nie ulegają spalaniu.
- 5. Wodoszczelność
Dzięki nieprzepuszczaniu wilgoci oraz wody znakomicie sprawują się w różnych, nawet tych mniej sprzyjających, warunkach budowy.
- 6. Uniwersalność
Świetnie sprawdzają się zarówno podczas budowy fundamentów, jak i ścian działowych, czy ogrodzeń betonowych.
Szerokie zastosowanie bloczków betonowych w branży budowlanej oraz ich pozytywne właściwości sprawiają, że są to kompozyty coraz częściej stosowane zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.
Jeśli nie bloczki, to beton
Większość placów budowy nie obchodzi się jednak bez klasycznego betonu.
Specjalnym betonowozem jest on dostarczany z zakładu produkcyjnego pod wskazany adres. Podczas zamawiania usługi transportu warto zwrócić uwagę na pojemność gruszki betonowozu, dostępność układu zasypowego czy szybkość rozładowywania wozu. Mieszalnik betoniarki pracuje nieustannie, co zapewnia najlepsze parametry kompozytu.
Jakość wozu, którym produkt przyjeżdża na plac budowy ma istotne znaczenie dla ostatecznych właściwości betonu wylewanego w konkretne miejsce.
Nowoczesne przedsiębiorstwa oferują ponadto możliwość wynajmu specjalnej pompy do wylewania betonu. Tego typu pompy sprawiają, że na przykład wylewanie fundamentów jest mniej czasochłonne.
Dopuszczalne normy
Współczesne normy określają szereg właściwości, którymi powinien charakteryzować się beton przeznaczony do różnych celów. Liczne instytucje kontrolne z organami nadzoru budowlanego na czele nieustannie czuwają nad jakością materiałów, z których tworzy się elementy nośne obiektów, warstwy podkładowe, posadzki.
Wyróżniamy między innymi następujące rodzaje betonu:
- podkładowy – stanowi warstwę fundamentów między gruntem a betonem konstrukcyjnym;
- konstrukcyjny – służy do tworzenia elementów nośnych budynków i innych obiektów;
- drogowo-mostowy – sprawdza się w przypadku intensywnie eksploatowanych obiektów, na przykład dróg lub mostów.
Prócz wyżej wymienionych typów istnieje szereg innych odmian, a renomowane betoniarnie, w tym również Rak-Bud Białystok, oferują szeroką gamę wyrobów z betonu.
Jakość i solidność prefabrykatów betonowych
Wykonane z odpowiednich klas betonu bloczki betonowe stanowią ważny element na każdym placu budowy. Dzięki nim czas potrzebny na stworzenie fundamentów czy ścian fundamentowych znacznie się skraca, a co za tym idzie, obniżane są koszty całego procesu stawiania budynku.
Warto więc wybrać innowacyjne, a zarazem sprawdzone rozwiązania branżowe.
Warto przeczytać: Cena betonu a jego jakość
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są wymiary i waga typowych bloczków betonowych?
Bloczki betonowe mają różne rozmiary i wagi, np. 29 kg dla wymiarów 38x24x14 cm. Dostępne są także inne wymiary dostosowane do specyficznych potrzeb projektowych, co wpływa na ich wagę.
Dlaczego bloczki betonowe są popularnym materiałem budowlanym?
Ich popularność wynika z wytrzymałości, łatwości w tworzeniu elementów konstrukcyjnych, ekologiczności, niepalności, wodoszczelności oraz uniwersalności zastosowań.
Czy bloczki betonowe są ekologiczne?
Tak, są one wykonane z naturalnych materiałów i mają właściwości termoizolacyjne, co przyczynia się do tworzenia energooszczędnych budynków.
Czy beton jest lepszym wyborem niż bloczki w niektórych projektach?
Beton klasyczny nadal jest niezbędny na większości placów budowy ze względu na jego uniwersalność i możliwość dostosowania do różnych potrzeb, np. wylewanie fundamentów.
J
akie normy musi spełniać beton używany w budownictwie?
Współczesne normy określają różne właściwości betonu, np. beton podkładowy, konstrukcyjny, drogowo-mostowy, w zależności od zastosowania, co jest monitorowane przez liczne instytucje kontrolne.