Spis treści


Pierwowzorem ogrodzeń łupanych są powierzchnie charakterystyczne dla kamienia łupanego, czyli o chropowatej fakturze, wyraziste, doskonale podkreślające specyfikę danej konstrukcji. Wybierając taki rodzaj ogrodzenia możesz wybierać spośród wielu możliwości, od wysokości danego muru po jego kolor.

Decyzja o rozpoczęciu prac powinna być poprzedzona zakupem wysokiej jakości materiałów i zleceniem usługi montażu ogrodzenia, aby po zakończeniu działań Twoja posesja miała odpowiednią oprawę.

Urok ogrodzeń łupanych, czyli mała architektura po nowemu

Wszystkie betonowe elementy późniejszej całości powstają w technologii betonu wibroprasowanego, gdzie podczas procesu produkcji specjalna maszyna, zwana wibroprasą, zagęszcza mieszankę betonową.

Następnie ta sama maszyna na specjalnych produkcyjnych paletach formuje gotową mieszankę betonu tak, aby po wyschnięciu tworzyła powstały poszczególne bloczki o rozpoznawalnej powierzchni.

W końcowym etapie bloczki są ręcznie łupane, co wpływa na efekt naturalności i niepowtarzalności ogrodzenia.

Każdy detal w ogrodzeniach łupanych RAK-BUD tworzony jest z należytą starannością.

Kształtne produkty

Pustaki oraz kształtki łupane RAK-BUD wyróżniają się cechami, które wpływają na trwałość i funkcjonalność gotowych ogrodzeń. Do najistotniejszych zalet takiej konstrukcji zaliczyć można między innymi:

  • estetykę – odpowiednio dobrane bloczki stworzą kompozycję idealną dla Twojej posesji, w odpowiednim kolorze lub gamie kolorystycznej, z bardziej lub mniej wyrazistymi chropowatościami,
  • wytrzymałość – stała ekspozycja na działanie czynników zewnętrznych nie zaszkodzi solidnemu ogrodzeniu, ponieważ jest ono mrozoodporne, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, nienasiąkliwe,
  • łatwość utrzymania w czystości – przy braku większych i uporczywych zabrudzeń wystarczy co kilka lat umyć ogrodzenie z użyciem myjki ciśnieniowej; o dobór środków i optymalną temperaturę wody warto zapytać sprzedawcę ogrodzeń,
  • ekologiczność – surowce użyte w procesach technologicznych pochodzą z zasobów naturalnych, dlatego gotowe ogrodzenia są nieszkodliwe dla środowiska, również po wielu latach użytkowania zachowują w tej kwestii swoje walory,
  • szybki montaż – odpowiednio przygotowane systemy w postaci gotowych bloczków, kształtek i daszków pozwalają w krótkim czasie ogrodzić teren i szybko zamontować ewentualne elementy dodatkowe,
  • ekonomiczność – ogrodowa galanteria kamienna jest znacznie bardziej kosztowna niż konstrukcje z betonu łupanego, dotyczy to również ogrodzeń; kamień łupany powstaje z mieszanki betonowej i z powodzeniem zastępuje swoje kamienne pierwowzory.

Wykorzystanie budowy ogrodzenia łupanego BiałystokWyznaczenie terenu własnej działki oraz opcja otoczenia jej ciekawą formą architektoniczną sprawiają, że nowoczesne ogrodzenia są chętnie wybierane zarówno przez właścicieli małych i większych posesji.

Możliwość skomponowania wyglądu betonu łupanego z pozostałymi elementami ogrodowej architektury i elewacją domu dają sposób na zastosowanie kompleksowych rozwiązań wizualnych.

Istotne kwestie dotyczące montażu ogrodzeń łupanych w praktyce

Zamawiając usługę związaną z ogrodzeniami łupanymi możesz skorzystać z propozycji, która obejmuje wszechstronne działania, od dostarczenia poszczególnych elementów konstrukcji po ich zamocowanie i uzupełnienie elementami dodatkowymi. Zależnie od planowanego wyglądu Twojego ogrodzenia, jego montaż będzie obejmować posadowienie określonej konstrukcji tak, aby była ona stabilna.

Najczęściej w ogrodzeniach łupanych występują słupki z betonu łupanego, a przęsła wykonywane są na przykład z metalu. Inną, pełniejszą opcję stanowią murowane słupki z podmurówką, natomiast alternatywą jest sama betonowa podmurówka (cały czas mowa o betonie łupanym) ze słupkami stalowymi. Najbardziej zabudowaną formą jest pełny mur, czyli całkowicie szczelna konstrukcja, stworzona z betonu łupanego.

Poszczególne poziomy ogrodzenia łączone są z użyciem betonu plastycznego, który po wyschnięciu tworzy estetyczne fugi i staje się dopełnieniem całości.

Urok kamienia w nowoczesnych ogrodzeniach łupanych

Otaczając dowolną posesję ogrodzeniem łupanym możesz w efektowny sposób podkreślić jej charakter, wybierając odpowiedni fason oraz kolor muru. Zamiast gładkich kamiennych powierzchni, charakterystycznych w branży kamieniarskiej, wybierasz stylistykę na wzór kamienia łupanego – w tym przypadku o całkowicie przemyślanej strukturze i nieprzypadkowej chropowatości powierzchni.

Wszystko zgodnie z naturą, bezpieczne i trwałe.

Warto przeczytać: Wykwity wapienne na kostce brukowej – skąd się biorą i jak skutecznie je usuwać?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Dlaczego wybrać ogrodzenia łupane?

Ogrodzenia łupane oferują wyjątkową estetykę i trwałość, są ekologiczne i łatwe w montażu.

Jakie są zalety ogrodzeń łupanych?

Zaletami są m.in. estetyka, wytrzymałość, łatwość utrzymania, ekologiczność, szybki montaż oraz korzystny stosunek jakości do ceny.

Czy ogrodzenia łupane są trwałe?

Tak, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów ogrodzenia te są mrozoodporne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dbać o ogrodzenia łupane?

Wystarczy regularne mycie myjką ciśnieniową bez konieczności stosowania specjalnych środków czyszczących.

Ile kosztuje montaż ogrodzenia łupanego?

Koszt montażu zależy od wielu czynników, takich jak długość ogrodzenia, wybrany materiał i konieczność wykonania dodatkowych prac ziemnych.