Charakterystyczny biały nalot na kostce brukowej to powszechny widok, natomiast przy niewielkim wysiłku można z powodzeniem przywrócić kostce brukowej jego dawną świetność. Widząc zatem te swoiste wykwity na chodniku, czy alejkach przy Twojej posesji, możesz działać szybko i skutecznie, używając nieskomplikowanych urządzeń oraz środków czyszczących bezpiecznych dla powierzchni.

Naturalny proces dojrzewania betonu

Wykwity wapienne powstają jako efekt procesów zachodzących podczas formowania kostek brukowych na etapie produkcji. Metoda wibroprasowania, czyli zagęszczania masy, a następnie ostatecznego jej formowania w charakterystyczne bloczki sprawia, że woda w reakcji z cementem powoduje karbonatyzację wodorotlenku wapnia i stąd bierze się swoisty biały nalot – węglan wapnia.

Nalot taki znika samoistnie w trakcie użytkowania powierzchni, natomiast może to potrwać nawet kilka lat, dlatego właściciele posesji zazwyczaj decydują się na usunięcie nalotu w bezpieczny dla kostki sposób.

Spośród powszechnie dostępnych metod czyszczenia nawierzchni z wykwitów warto wybrać taką, którą możesz zastosować samodzielnie, ponieważ w przypadku metod bardziej zaawansowanych warto skorzystać z pomocy fachowców, aby nie doprowadzić do uszkodzenia betonowej struktury.

1. Myjka ciśnieniowa

Najprostszy sposób to użycie myjki wysokociśnieniowej, która pozwala na precyzyjne kierowanie strumienia wody dla dokładnego czyszczenia całego chodnika, parkingu, czy alejek, z uwzględnieniem miejsc trudno dostępnych. Do czyszczenia używana jest zwykła woda, natomiast w uzasadnionych przypadkach, przy bardziej opornym osadzie, można użyć delikatnych detergentów. Umyta i spłukana powierzchnia powinna zyskać właściwy wygląd.

2. Środki chemiczne

Umiejętne dobranie preparatu sprawi, że skutecznie pozbędziesz się nieestetycznych wykwitów z kostki brukowej bez ryzyka późniejszej korozji. Należy roztwór kwasu solnego, octowego lub mrówkowego – w każdym przypadku o niskim stężeniu – zastosować bezpośrednio na kostkę brukową z użyciem myjki lub inną metodą, zalecaną przez producenta preparatu. W przypadku wątpliwości zawsze należy poradzić się specjalisty lub skorzystać z odpłatnej usługi czyszczenia.

3. Piaskowanie i szlifowanie

Metody najbardziej inwazyjne, radykalne. W ich przypadku niezbędny jest profesjonalny sprzęt ze specjalną dyszą do piaskowania lub tarczami szlifierskimi, a istotę całego procesu czyszczenia stanowi dobranie odpowiednich parametrów pracy. Wyczyszczona tymi metodami kostka brukowa to powierzchnia, która wymaga dodatkowego zabezpieczenia.

Tutaj, tak jak w powyższych punktach, można po czyszczeniu zastosować impregnację.

Nieco więcej o impregnacji kostki brukowej

Spośród licznych dostępnych na rynku impregnatów możesz wybrać takie, które nakładane są na gotową, brukowaną nawierzchnię w postaci lakierowanej powłoki, niezwykle estetycznej i trwałej.

Mimo pozornej śliskości, warstwa ta ma odpowiednią przyczepność, dlatego nie pogorszy walorów użytkowych Twoich chodników czy alejek; dodatkowo impregnacja zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem promieni UV i zmniejszy podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Kostka przemysłowa z RAK-BUD Białystok

Zabezpieczenie nawierzchni poprzez impregnację należy wykonywać tylko wtedy, gdy został on oczyszczony z wykwitów wapiennych. Najlepszy czas na wykonywanie tych prac to miesiące wiosenne oraz jesienne, bez skrajnych temperatur i bez intensywnych opadów. Impregnowana kostka brukowa będzie znacznie łatwiejsza w czyszczeniu, odświeżać się będzie również podczas deszczu.

Wybierz kostkę brukową i dbaj efektywnie o jego nawierzchnię

Porowata struktura betonu sprawia, że jest on podatny na wnikanie wilgoci, osadzanie się wszelkich zanieczyszczeń i w rezultacie osłabia się jego struktura. Warto zatem skutecznie pozbyć się białego nalotu z powierzchni, a następnie odpowiednio zabezpieczyć całość specjalnym impregnatem.

Pozwoli to zapobiec trwałym odbarwieniom i innym defektom, a tym samym zachować estetyczny wygląd otoczenia.