Spis treści


Klasyczna kostka granitowa tworzona jest z naturalnego granitu – surowca pozyskiwanego w kamieniołomach tradycyjnymi metodami. Skały nie są jednak surowcem odnawialnym, stąd koszty gotowych kostek z granitu mogą znacznie przekraczać zakładany budżet, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni do wybrukowania.

Jeżeli zatem chcesz utwardzić podjazdy przy domu, czy udekorować plac na posesji firmy, możesz wybrać kostkę betonową RAK-BUD Białystok typu „granit”, która również ma liczne zalety i z powodzeniem zastępuje skalisty pierwowzór.

Wybierz nowoczesną betonową kostkę

Tak jak w przypadku klasycznej kostki granitowej, tak również w jej betonowym odzwierciedleniu odnajdziesz szereg korzyści, które sprawiają, że codzienne użytkowanie nie będzie wymagało dodatkowych działań.

Wystarczy sezonowe mycie, niezwłoczne usuwanie trudniejszych zabrudzeń oraz ewentualna impregnacja, aby wybrukowany teren wyglądał korzystnie niezależnie od pory roku.

Sprzedaż wyrobów betonowych w BiałymstokuWysokie standardy

Standardy zachowywane w zakładach produkcyjnych wpływają na ostateczne właściwości gotowych produktów, natomiast główne walory kostki typu granit, to:

  • ciekawa kolorystyka – granity występujące w naturze mają różne barwy, które mogą zostać odwzorowane na kostce brukowej z użyciem specjalistycznych preparatów barwiących, wybieraj zatem według uznania, od jasnych szarości poprzez żółty i czerwony po grafitowy,
  • zróżnicowane kształty – do ułożenia prostych wzorów wystarczą prostokąty, natomiast kształty trapezowe są niezbędne, aby utworzyć łuki, półkola lub inne fantazyjne motywy; zróżnicowana wielkość elementów to dodatkowe możliwości aranżacyjne,
  • optymalna grubość kostki – ten parametr jest istotny zwłaszcza na często eksploatowanych placach o dużym natężeniu ruchu pojazdów, ale i w przydomowym ogródku warto zastosować solidny materiał dla większej wytrzymałości,
  • trwałość warstwy wierzchniej – bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, w tym także skrajnych (promienie słoneczne, mrozy) to jedne z licznych czynników, na których działanie odporna jest solidna kostka z odpowiednio zabezpieczoną powierzchnią,
  • uniwersalność zastosowań – jeżeli badanie geologiczne gruntu nie wykaże żadnych przeciwwskazań i podłoże jest odpowiednie do układania kostki brukowej, gotową kostką można wyłożyć niemal dowolne obszary.

W parze z wyborem kostki i przygotowaniem podłoża idzie również solidna usługa wykonania ostatniego etapu, jakim jest montaż całości, dlatego wybierz usługodawcę, który odpowiednio wykorzysta potencjał tej odmiany bruku i zadba o wszelkie szczegóły wpływające na solidność gotowej konstrukcji.

Wymiary bardziej idealne niż w naturalnej kostce granitowej

Proces obróbki granitu wiąże się z ograniczeniami w postaci twardości surowca oraz z koniecznością stosowania specjalistycznych maszyn i urządzeń, za pomocą których większe bloki cięte są do kształtu pojedynczych elementów. Nie będą to jednak kształty idealne bez dalszej obróbki, która jest zwyczajnie nieopłacalna – konieczne byłoby szlifowanie i formowanie każdego bloczku z osobna.

Kwestia zgodności z wzorem wygląda zupełnie inaczej w przypadku kostki brukowej „granit”, ponieważ powstaje ona w formach, a tym samym powtarzalność wzoru jest tutaj standardem. Możesz zatem mieć pewność, że po ułożeniu kostki nawet łuki będą idealnie symetryczne, a cała koncepcja zostanie zrealizowana bez konieczności przycinania czy jakiejkolwiek obróbki poszczególnych elementów.

Idealnie dobrane komponenty w każdej kostce

Aby zachować odpowiednią trwałość na wzór skały granitowej, współczesne mieszanki betonowe charakteryzują się zwiększoną odpornością, a to za sprawą optymalnych proporcji kruszyw, odpowiednich procesów technologicznych oraz zaawansowanych rozwiązań w kwestii formowania, suszenia i składowania gotowych elementów kostki.

Granitowej modzie możesz więc ulec już teraz, decydując się na alternatywne względem naturalnych skał, lecz równie korzystne rozwiązania.

Warto przeczytać: 4 zalety elementów gotowych do montażu, czyli prefabrykaty betonowe gotowe i na zamówienie


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czym różni się kostka betonowa od granitowej?

Kostka betonowa, w odróżnieniu od granitowej, jest tworzona z betonu z dodatkiem barwników, co pozwala na większą różnorodność kolorystyczną oraz kształtów. Jest również bardziej ekonomiczną opcją.

Jakie są zalety kostki betonowej?

Zalety kostki betonowej to m.in. różnorodność kolorystyki i kształtów, optymalna grubość zapewniająca trwałość, oraz łatwość w utrzymaniu poprzez sezonowe mycie i impregnację.

Czy kostka betonowa jest trwalsza od granitowej?

Trwałość kostki betonowej jest porównywalna z granitową, szczególnie gdy jest ona odpowiednio zabezpieczona i konserwowana. Wybór między nimi zależy głównie od preferencji estetycznych i budżetu.

Jak dbać o kostkę betonową?

Kostkę betonową należy myć sezonowo, usuwać trudniejsze zabrudzenia niezwłocznie i stosować ewentualną impregnację, aby zachować jej estetykę i trwałość przez długi czas.

Gdzie można zastosować kostkę betonową?

Kostka betonowa jest uniwersalna – może być używana do wybrukowania podjazdów, placów, ścieżek ogrodowych i innych zewnętrznych powierzchni, gdzie nie ma przeciwwskazań geologicznych.